0
bakgelsin

Pandemi Şartlarında Black Friday

Black Friday’in ticaret ve e-ticaret için ne kadar önemli bir gün olduğunu geçtiğimiz hafta sizlerle paylaşmıştık. Hatta Black Friday için lojistik planlama ipuçlarını paylaşarak bu tarz günlere lojistik açısından nasıl yaklaşılması gerektiğini incelemiştik. Şimdi ise pandemi dönemine denk gelen Kara Cuma hakkındaki beklentilerden ve şirketlerin lojistik olarak nasıl hazırlandıklarından bahsedeceğiz.

Covid-19 salgını etkisini yitirmek şöyle dursun tüm dünyada vaka sayısı bakımından artıyor. Ancak virüsün çıkış tarihinden itibaren her geçen gün virüs hakkında yeni bir şey öğreniyor olmamız virüse karşı alınan önlemleri değiştirdi. Pandeminin başındaki gibi bir karantina dönemi artık siyasi ve ekonomik açıdan çok zor olsa da ülkeler çeşitli yöntemlerle virüsle savaşırken ayakta kalmaya çalışıyorlar. E-ticaretin böyle bir dönemde çok yüksek rakamlara ulaştığını ve alışkanlıkları toptan değiştirdiğini göz önünde bulundurarak Kara Cuma’ya odaklanalım.

Şirketler Lojistik Olarak Black Friday için Nasıl Hazırlanıyor?

Geçtiğimiz yıldan bu yana pek çok şey değişti. Normalde bir yıl içerisinde hayata geçirilemeyecek yenilikler, alışkanlıklar, teknolojik çözümler geçtiğimiz Black Friday’den bu yana çok hızlı bir şekilde hayatımıza entegre oldu. Normalde yıllar süren büyümeleri e-ticarette haftalar içerisinde gördük. Perakendeciler ise bu Kara Cuma’yı iple çekiyor ve bu gün için özel olarak hazırlanıyor. Bu yılki satışların online’dan bu zamana kadarki en yüksek payı alacağına dair şüphesi olan sanıyoruz ki yoktur…

Pandemide mallara olan talep kısa sürede bulunabilirliği ve dağıtımı aşması nedeniyle birçok lojistik soruna yol açtı. Bu, Amazon gibi şirketlerin, artan talebe uyum sağlamak için işgücünü genişletirken, trafik alımını azaltmasına neden oldu. Amazon, dünya çapında binlerce kişiyi istihdam etmeye devam etti ve şimdi 4. çeyrek satışlarına hazırlanırken yalnızca ABD ve Kanada’da 100.000’den fazla çalışanı işe almayı planlıyor. Amazon ayrıca yeni lojistik merkezler, yazılım ve donanım satın alıp inşa ediyor ve otomasyon programlarını genişletiyor.

Mart ayından bu yana, perakende ve posta firmaları çevrimiçi olarak çok yoğun bir geleceğe hazırlanırken mevcut olan her yeri almaya çalışırken fiyatlar tavan yaptı. Çoğumuz evden çalıştıkça ofis alanları ve şehir içi gayrimenkul değerleri de düşüyor gibi görünüyor.

Başka bir sektöre göz atacak olursak, tatil ile ilişkili havacılık sektörü de çok fazla kayıp vermesine rağmen verdiği kayıpların bir kısmını e-ticaret sayesinde artan kargolar ile toplarladı.

Salgın sırasında, hükümetler, eyaletler ve vatandaşlar maskeler, KKD’ler ve sıhhi ürünler almak için çabaladıklarında sağlıkla ilgili ürünlere olan ihtiyaç çarpıcı biçimde arttığından normal uçaklar bile mallarla doluyordu. Elbette bu talep, daha az uçağın uçtuğu ve ulusal kaynakların düşük olduğu Nisan ve Mayıs aylarında en güçlüydü. Ancak daha normal bir hayata dönmüş olsak bile, online siparişlerin ve hızlı teslimat isteyen tüketicilerin artması nedeniyle kargo talebi hala artıyor.

Şirketler Black Friday’e Dijital Olarak Nasıl Hazırlanıyor?

Black Friday denildiğinde çoğumuzun aklına birbirlerinin üstlerine çıkmış kişilerin doluştuğu mağazalar, kocaman hediye paketleri ve dış kapıdan kuyruk olmaya başlayan alışveriş merkezleri geliyor. Bu yıl öyle olmayacak…

Google Cloud, Black Friday satışları sırasında çevrimiçi satışların fırlamasını beklediği için sunucularını artırıyor; bunun yanı sıra birçok marka ve perakendeci, aşı olmadan sokak düzeyinde büyük bir satış etkinliği düzenlemenin gerçekten zor olacağını kabul etmiş durumda. Bu nedenle, birçok perakendeci zaten çevrimiçi mağazalarına trafik çekmeye odaklanmayı planlıyor. Bu yıl herkesin bilgisayar başında heyecanla beklediği ve çılgınca alışveriş yapmak için tuşlara vura kıra basıldığı bir Kara Cuma öngörülüyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete başla!
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba, bakgelsin lojistik platformuna hoş geldiniz,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?