0
bakgelsin

Lojistik 4.0: Lojistikte Bir Üst Seviye!

Endüstri 4.0 kavramı, sanayi devriminin dördüncü aşamasını temsil eden ve endüstri faaliyetlerinin yeni bir boyut kazanmasını anlatır. Otomasyon ve teknolojinin endüstri ile birleşmesinden doğan bu kavram, aynı şekilde lojistik için de kullanılıyor. Lojistik 4.0 denildiğinde tüm lojistik süreçlerinin çağa uygun bir şekilde en son teknolojileri de kullanarak ilerlediği bir sistem aklımıza gelmelidir.

Son yıllarda lojistik 4.0 için yapılan yatırımlar sektöre geliştirilmiş operasyonel verimlilik, doğruluk ve görünürlük, optimize edilmiş envanter yönetimi ve gelişmiş insan işgücü yetenekleri gibi olumlu katkılarda bulunuyor. Sizlere sık sık aktardığımız gibi lojistik sektörünün teknolojiden faydalanması sektörün faaliyetlerini giderek daha fazla genişletirken aynı zamanda her şeyi hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. Daha önce tedarik zinciri için 8 teknoloji trendini sizlerle paylaşmıştık. Bu trendler de genellikle geleceğe yönelik otomasyon ve yapay zekanın faydalarına eğiliyordu. Teknolojiden korkmak yerine onu çabuk benimsemek ve ona uyum sağlamak lojistikte de sizi bir adım öteye götürecektir.

Lojistik 4.0, akıllı robotik, sürücüsüz taşıma araçları ve depo ve fabrikaların içindeki parçaları işlemek için otomatik sistemler dahil olmak üzere çeşitli teknolojik yeniliklerle süreç iyileştirmeleri sağlar. Bununla birlikte, Seat’ın lojistik direktörü Enric Marti’nin açıkladığı gibi, Lojistik 4.0 yalnızca teknoloji veya dijital uygulamalardan oluşmakla kalmaz. Bu kavram aynı zamanda “müşteri süreçlerinin ve paydaşların nihai ürünle tamamen birbirine bağlı olduğu yeni bir tedarik zinciri yönetimi”ni temsil eder.

Lojistik 4.0 Nasıl İşler?

Lojistik 4.0 sadece bir kez planlanıp, sonsuza kadar aynı biçimde sürdürülebilecek bir şey değildir. Gelişmenin içerisinde gelişime ve değişime açık olmak anlamında kullanılması gereken bir terimdir. Bu kavramda daha çok tahmine dayalı tedarik zinciri yönetimi gibi yeni, yenilikçi teknolojilerin kullanımına odaklanır. Özellikle aşağıdaki kavramlar ön plana çıkar:

Teslimat güvenilirliği
Teslimat kalitesi
Teslimat esnekliği
Teslim etme yeteneği
Servis seviyesi

Tüm bunları başarabilmek için Lojistik 4.0’daki bilgi ve malzeme akışlarını planlamak, kontrol etmek, izlemek ve uygulamak için yeni konseptler oluşturmalı ve uygulamalıdır. Amaç, kurumsal lojistiğin tüm seviyelerini dijital dönüşüme dahil etmek ve optimizasyon için uygun teknolojileri belirlemektir.

Lojistik 4.0’da Hangi Teknolojiler Kullanılır?

Günümüzde lojistik sektöründe de kullanılan pek çok yenilikçi teknoloji var. Ve bu teknolojilere neredeyse her gün yeni bir çözüm eklenebiliyor. Sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisinde olan pazarın teknoloji odaklı doğası göz önüne alındığında, şirketler kendi gereksinimleri için somut çözümler ve uygulamalar geliştirme konusunda büyük zorluklarla karşı karşıyadır.

Geleceğin lojistik gerçekliğinin önemli bir bileşeni, ekipman, bina ve ulaşım araçları gibi gömülü sistemlerin yanı sıra lojistik, koordinasyon ve yönetim süreçleri ve İnternet hizmetlerini içeren sistemler olacaktır. Bu sistemlerin görevleri şunları içerir:

  • Fiziksel verileri sensörler aracılığıyla yakalamak ve aktüatörler aracılığıyla fiziksel süreçleri etkilemek,
  • Toplanan verileri değerlendirmek ve depolamak ve dijital ve fiziksel dünya ile aktif veya reaktif etkileşimde bulunmak,
  • Küresel olarak mevcut verilere ve hizmetlere gerektiği şekilde erişmek.

Bu görevleri tamamlamak için CPS’ler dijital ağlar aracılığıyla birbirine bağlanır ve ayrıca iletişim ve kontrol için farklılaştırılmış ve özel olanaklar sağlayan çeşitli çok modlu arayüzlere sahiptir.

Daha önce sizlerle paylaştığımız “E-TİCARETTE BAŞARILI OLMAK İÇİN GEREKEN 3 TEKNOLOJİ” yazımıza teknolojiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için göz atabilirsiniz.

E-Ticarette Başarılı Olmak için Gereken 3 Teknoloji

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.