0
bakgelsin

Efektif Lojistik Yönetimi için 5 İpucu

Lojistik yönetimi, bir operasyonun organize edilmesi ve uygulanmasını kapsayan ayrıntılı bir süreçtir. Lojistik yönetimi kavramı lojistiğe doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata doğru koşulda doğru müşteriye sahip olmak gibi geniş bir çerçeveden bakar.

Lojistik yönetimi, maddi ürünlerden gıda veya diğer sarf malzemelerine kadar değişebilen kaynakları yönetir. Bunu yaparken, lojistik yönetimi, bilgi akışını ve yönetim araçlarını, malzeme işlemeyi, üretim paketlemesini, envanterini, nakliyesini, depolama ve bazen güvenliği entegre etmekle ilgilenir. Etkili bir lojistik yönetimi içinse sizinle paylaşacağımız beş ipucunu takip edebilirsiniz.

Doğru Planlama Önemlidir

Doğru planlama çoğu zaman bir görevi başarmanın ilk adımıdır. Lojistikte planlama malların tedarik edilmesini, depolama tesislerini ve ürünlerin tam yere teslim edilmesini içerir. Bunların dışında diğer parametreler – zaman, ulaşım ve maliyetlerdir. Bir tedarik zinciri görevlisi, tüm operasyon için akış şemasını tasarlayabilmelidir. Planlamanın amacı, mümkün olan en kısa sürede maksimum iş elde etmektir. Planlama aynı zamanda karı maksimize etmeyi hedeflemelidir. Acil durumu olmayan bir planlamanın ise eksik bir planlama olacağını unutmayın.

Efektif Bir Lojistik Yönetimi için Otomasyonu Kabul Edin

Otomasyon çağında teknoloji, bir organizasyonun verimliliğini artırmada önemli bir rol oynar. Dolayısıyla otomasyona karşı çıkmak ve otomasyonu uzak bir geleceğin ürünü olarak görmek, firmanız için yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisidir. Otomasyon, iş süreci optimizasyonunda hayati bir role sahiptir. Lojistik sürecinde kullanılabilecek oldukça değerli yazılımlar var.

Tedarikçiden sevk edilen malların temini, malların depoda tutulması ve son olarak, malların varış noktasındaki teslimini otomasyonlaştırmak etkili bir lojistik yönetimine neden olur. Manual etkiyi ortadan kaldırmak doğru izleme, genel süreç yönetimini iyileştirmeye yardımcı olur. Benzer şekilde, hesap detayları ve çalışan detayları, bu görevler için geliştirilmiş özel yazılımlar kullanılarak yönetilebilir. Bu nedenle lojistik firması, verimliliği artırmak için teknolojiyi benimsemelidir.

Bu konuyla ilgili olarak daha önce sizlerle lojistikte yapay zekanın ne kadar önemli olduğunu paylaşmıştık.

Etkili Lojistik Yönetimi için Etkili Depo Yönetimi

Etkili bir depo yönetimi etkili bir lojistik yönetimi için oldukça önemlidir. Etkili lojistik yönetimi, uygun depo yönetimi olmadan eksiktir. Depo işlemleri büyük ölçüde malların türüne bağlıdır. Örneğin, süt ürünleri gibi çabuk bozulan ürünler, soğutma tesislerine ihtiyaç duyar. Tahıllar nemsiz ortamda saklanmalıdır. Benzer şekilde teknik özellikler ürünlere göre farklılık göstermektedir. Bunların hepsi için etkili bir depo yönetimi yapmak ve uygulamak gerekir. Lojistik firması, minimum mal israfı olacak şekilde depo envanterini geliştirmeyi hedeflemelidir. Ayrıca deponun depolama kapasitesini maksimuma çıkarmalısınız.

Depoların efektif bir şekilde çalışması için daha pek çok önemli detay vardır. Ürünlerin sıralanması için yazılımın etkin bir şekilde uygulanması gereklidir, çünkü sipariş verilirken ürünün yerini tespit ederken herhangi bir gecikme olmaması gerekir. Depo personeli, depo operasyonları için iyi eğitilmiş olmalıdır. Gördüğünüz gibi depo bu işin dağıtım kaynağı olduğu için oldukça önemlidir.

Verimli Ulaşım

Lojistik firmasının giderlerini düşürmek için nakliye departmanı analiz edilebilir ve aynı zamanda ürünlerin daha hızlı teslimatı için yenilenebilir.

Verimli bir ulaşım operasyonu gerçekleştirebilmek için en iyi teslimat rotası belirlenmelidir. Bu sayede teslimat en hızlı şekilde yapılabilri ve öüşteriler için teslimatın hızlı bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bu aynı zamanda bütçenin de daha çok düşmesine neden olur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.