0
bakgelsin

E-Ticarette Başarılı Olmak için Gereken 3 Teknoloji

Çok az sektör bu kadar kısa bir süre içerisinde e-ticaret kadar hızlı büyümüştür. Üstelik e-ticarette büyümenin durması gibi bir durum henüz söz konusu bile değil. Her geçen gün bu sektörden elde edilen gelirler ve e-ticaretin perakende satıştaki oranı büyüyor. Bu durum da e-ticarette kuralların çok kısa sürede değişmesine yol açıyor.

Örneğin; e-ticaret henüz daha yeniyken bir siparişin 5 gün içerisinde kapımıza gelmesi herkes tarafından övgüyle karşılanırken, sektörde yaşanan rekabetin yarattığı gelişmeler müşterilerin ürünleri çok daha hızlı talep etmelerine neden oldu. Şimdilerde birileri sipariş verdiğinde 2-3 günlük bir bekleme süresini kabul ediyor olabilir ancak bunun da nereye kadar gidebileceği merak konusu. Aynı gün teslimat sağlamanın öneminden daha önce sizlere bahsetmiştik. Sektör büyüyüp geliştikçe sürekli karşılanması gereken yeni tüketici talepleri doğuyor. Peki bu taleplerin karşılanması için ne tarz teknolojilere sahip olmak gerekir? Bugün sizlerle bunları paylaşacağız.

Bağlantı Kritiktir

E-Ticaret sipariş karşılama endüstrisindeki profesyoneller için iyi haber, işinizi verimli bir şekilde yürütmenize yardımcı olacak çok çeşitli teknoloji seçeneklerinin bulunmasıdır. Daha da önemlisi, bu sistemlerin artık tipik olarak web kancaları, API’ler veya diğer entegrasyon yöntemleriyle birbirine bağlı olmasıdır. Bu bağlantılar tedarik zinciri liderlerinin, iş gücü yönetimi planlaması, nakliye yönetimi, malzeme yönetimi ve daha fazlasına olanak tanıyan gerçek zamanlı bir ortamda satış faaliyetine sürekli izin verilmesini sağlar.

Eğer e-ticaret sektöründeyseniz muhtemelen her şey sizin için çok kısa sürede değişebilir. Her gün yeni çıkan teknolojiler, değişen talepler ve artan rekabetin yarattığı oldukça saldırgan çalışma yapısı iş modelinizin değişmesine neden olabilir. E-ticarette herhangi bir kesinlik yoktur ancak sizi daimi olarak başarıya götürecek olan şey doğru teknolojilere ve bağlantılara yatırım yapmaktır.

E-Ticarette Artan Talebi Yüksek Verimlilik ile Karşılayabilirsiniz

Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-ticarette her şey her an değişkendir. Bu sebeple artan talebi karşılayabilmek için hazırlıklı olmanız gereken konu teknoloji ve buna yönelik yatırımlardır. Çünkü artan talepleri yüksek bir verimlilik ile sağlayabilirsiniz ve yüksek vermlilik için teknolojik yeterlilik çok önemlidir. Yüksek bir verimlilik istiyorsanız bunu teknolojiyle sağlayabilirsiniz.

Örneğin, depo çalışanları için işgücü piyasası son derece sıkı ve rekabetçidir. Yalnızca rekabetçi ücretlere ve önce insanı ele alan bir kültüre sahip olmak değil, aynı zamanda depo operasyonlarının bazı yönlerini otomatikleştirmenin yollarını bulmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bunun için illa çalışanlardan feragat etmek zorunda değilsiniz, Robotik ve Yapay Zeka (AI), e-ticaret yerine getirme operasyonlarını iyileştiren yalnızca iki teknolojidir. C-Örneğin; coğrafyaya göre birim seviyesinde sipariş tahminlerini çıkarmak için yapay zekanın kullanılması, nakliye süresini ve maliyeti azaltır.

Çoklu Sistemlerin Entegrasyonu

Günümüz e-ticaret dünyasında, ihtiyaçlarınızı sihirli bir şekilde karşılayacak bir sihirli değnek veya tek bir süper teknoloji yoktur. Aslında, sağlayıcılar genellikle teknoloji yığını yaklaşımını benimser. “Yığının” amacı, akıllı veri destekli kararlar almak için anlamlı bilgiler de sağlayan uygun maliyetli bir operasyon yürütmektir. Bir işletmeye dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kanalda ürün satma ve müşterilere zamanında sipariş bilgilerini kolayca gönderme fırsatı vermek için çalışır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.