0
bakgelsin

Black Friday için Lojistik Planlama İpuçları

Geçtiğimiz hafta Çin’de Bekarlar Günü olarak kutlanılan 11.11’den bahsetmiştik. E-Ticaret sektörü için oldukça büyük önem teşkil eden bir başka önemli gün ise Black Friday. Türkçe’de ‘Kara Cuma’ olarak adlandırılan Black Friday, Amerika’da uzun zamandır alışveriş ve indirim günü olarak kutlanıyor.

ABD’de Şükran Günü’nden sonraki cumaya tekabül eden Black Friday, aynı zamanda 1932’den beri Noel alışverişinin başlangıcı sayılıyor. ABD’yi ve dünyayı bu kadar etkisi altına alan Kara Cuma’dan elbette ülkemiz de nasibini aldı ve bu güne denk gelen günlerde özellikle e-ticarette çılgın bir artış yaşanıyor. Özel indirimler ve kampanyalar ile gelen bu talebi karşılamak için lojistiğin de diğer pek çok şey gibi oldukça iyi planlanması gerekiyor.

Amerika’nın bir başka alışveriş günü olan Siber Pazartesi’yi de baz alarak sizler için bazı lojistik tazeleme-planlama ipuçları vereceğiz.

Black Friday Lojistik Planlama İpuçları

Bir işletmenin en önemli hedefi müşteri memnuniyetidir. Günümüzde e-ticaret müşterileri memnun etmek için var olan en önemli kanallardan birisidir. Özellikle de Covid-19’dan sonra e-ticaret rüştünü kanıtladı diyebiliriz. Bu kez Kara Cuma indirimlerinde daha fazla tüketicinin çevrimiçi satın alması ve gönderim yapması ile ürün talebine, nakliye ihtiyaçlarına ve müşterilerinizin genel mutluluğuna hazır olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Dolayısıyla nakliye bu önemli günlerin önemli bir parçasıdır. 

Envanter ile İlgilenin

Yükünüzü göndermek için hangi envanter ve sarf malzemelerine ihtiyacınız olacağını görmek için önceki yıllara ait verileri kullanın. Ne kadar ambalaj malzemesine ihtiyacınız olacak? İhtiyacınız olan miktarı almak için nereyi tercih edeceksiniz? Çalıştığınız diğer şirketlerin pandemi sonrası prosedürleri nasıl? Bu soruları mutlaka cevaplandırın ve ihtiyacınız olan her şeye sahip olup olmadığınızı gözden geçirmeyi unutmayın. Ayrıca olağanüstü durumlara (hava şartları, pandemiye uygun olmayan prosedürler ile mücadele) hazırlıklı olun.

İade Politikaları ve Ters Lojistik

Black Friday ve Siber Pazartesi lojistiği, ürünlerinizin müşterilerinize gönderilmesiyle sona ermiyor. Ocak ayının sonuna doğru Kara Cuma ve Siber Pazartesi anlaşmalarından gönderilen paket ve kargo kargolarında genellikle bir artış var. Bunun nedeni, tatil hediyeleri açıldıktan sonra gerçekleşen yüksek hacimde iade ve değişim. Bir işletme sahibi operatörü olarak, işletmenizin iade politikasıyla birlikte sağlam bir ters lojistik stratejisine sahip olmak önemlidir. Ve şu soruları mutlaka kendinize sorun:

  • İade nakliyesini siz ve müşterileriniz için nasıl kolaylaştırabilirsiniz?
  • İade edilen ürünler için nakliye fırsatları sunabilir misiniz?
  • Ürünler iade edilemez de değiştirilirse, değiştirilen öğeler için hızlandırılmış nakliye fırsatları sunabilir misiniz?

Olumlu iade veya değişim deneyimleri olan müşterilerin sizinle tekrar iş yapma olasılıkları daha yüksektir, bu nedenle iade sürecini siz ve müşterileriniz için olabildiğince kolay hale getirmek önemlidir. Müşterilerin %68’i iade veya değişim deneyimlerinin markaya veya mağazaya bakışlarını etkilediğini belirtiyor.

Omni-Channel Lojistik’ten Yararlanın

En yoğun perakende süreleri, çok kanallı lojistikten tam olarak yararlanmak için mükemmel bir zamandır. Omni-channel lojistik, ürünleri en yakın kaynaktan sipariş veren müşterinin konumuna tedarik ederek yakın seçeneklerden yararlanır. Örneğin, bir müşteri Black Friday’de çok beğendiği bir ürünü internet üzerinden satın almasına rağmen ürüne daha çabuk kavuşmak için ürünü fiziksel bir mağazadan almak isteyebilir. Bu trendin son zamanlarda ne kadar yaygınlaştığını da sizlerle paylaşmıştık.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete başla!
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba, bakgelsin lojistik platformuna hoş geldiniz,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?