0
bakgelsin

Bekarlar Günü’nün E-Ticaret İçin Önemi

Sayıyla yazıldığında 11.11’e denk gelen her yıl 11 Kasım’da kutlanılan Bekarlar Günü’nün özelliği,  en büyük tek günlük alışveriş çılgınlıklığı olması. Bu özel tarih Sevgililer günü’ne karşı çıkmak amacıyla tasarlanan Singles’ Day de denilen Bekarlar Günü’nün yalnızlığını simgeleyen 1 sayılarını içerisiyor. Dünyada birkaç yıldır rekorlar kırılmasına sebebiyet veren bu özel günün ayrıntılarını gelin birlikte inceleyelim.

Singles’ Day, 1990’larda Çin’de evlilik teşviki yapılırken çiftlerin kutladığı özel güne karşı üniveriste öğrencileri tarafından ortaya atıldı. 1993 yılında Nanjing Üniversitesi’nin Mingcaowuzhu yurdunda kalan dört erkek öğrenci, yalnız olma monotonluğundan nasıl kurtulabileceklerini tartıştılar ve 11 Kasım’ın yalnızlık onuruna yönelik bir etkinlikler ve kutlamalar günü olmasına karar verdiler.

Şükran Günü’nün ertesi gününe tekabul eden ve Kuzey Amerika için özel bir gün olan Black Friday’in rekorlarını Bekarlar Günü ile 2018’de Alibaba kırdı. 2018’deki rekorundan beri Singles’ Day, e-ticaretin rekorunu korumaya devam ediyor. Bu rekor doların tek güç olmadığını gösterirken Çin’in ticaret ve e-ticaret kapasitesinin büyüklüğünü de kanıtlamış oldu. Bekarlar Günü’nü domine eden Çin’in e-ticaret devi Alibaba, 2018 yılında 24 saat içinde 30,8 milyar ABD doları değerinde satış yapmıştı.

Bekarlar Günü’nün Global Popülaritesi

Çin’de başlayan ve 2018’de rekoru Çin’de kırılan Singles’ Day’in popülaritesi giderek artıyor ve global markalar için oldukça kazançlı bir güne dönüşüyor. Fakat bu noktada Batı ülkelerinin Singles’ Day’den öğrenecekleri bazı şeyler var. Örneğin başka bir Kuzey Amerika alışveriş çılgınlığı olan Syber Monday’deki %34’lük oranına nazaran Bekarlar Günü’nde yapılan alışverişlerin %90’ı mobilden yapılıyor. Bu, Batı e-ticaret platformlarının ve markalarının, mobil trafiği artırmak ve satışları artırdığı kanıtlanmış mobil alışveriş deneyimlerini iyileştirmek için yapacak daha çok şey olduğunu gösteriyor.

Başka bir detay ise Çin e-ticaret platformlarının ve markalarının olağanüstü derecede ilgi çekici alışveriş deneyimleri sağlama konusunda ne kadar ileride olduğu… Çin’in Singles’ Day’e özel hazırladığı online oyunlar, etkileşimli şovlar vb mükemmel içerikler tüketicileri alışverişe adeta sürüklüyor. Bunun en iyi örneği, Şangay’daki Mercedes-Benz Arena’da 240 milyon çevrimiçi izleyici tarafından izlenen Bekarlar Günü açılışıydı. 2018’i başlatan ve tüketicileri ciddi harcamalara sürükleyen dört saatlik, yıldızlarla dolu konser, e-ticaret rekorları kırılmasına sebebiyet vermişti.

Bekarlar Günü Satışlarında İndirimler Büyük Rol Oynuyor

Bekarlar Günü’nde büyük satış artışları elde etmek, tüketicilere ürünlerde büyük indirimler sunmak anlamına geliyor. En çok fiyat indirimi yapan kategoriler sadece en çok satanlar arasında olmayı değil, aynı zamanda ek pazar payı elde etmeyi de başardılar. Örneğin; ortalama %33 indirimle ebeveyn ve bebek ürünleri, normal günde %6 ila %7’lik bir paya sahipken bu satışların %18’i ila %19’unu yakaladı.

Geçtiğimiz yıl Batılı kozmetik devlerinden Lancôme ve Estée Laude, Singles’ Day’den çok iyi faydalandırlar. Onları bu başarıya taşıyan ise yüzde 30’luk bir ortalama fiyat indirimi ile pazar paylarını %3’ten %5’e yükselten cesur indirim stratejileriydi.

E-ticarette başarılı olmak için sahip olmanız gereken 3 teknolojiden daha önce sizlere bahsetmiştik. Bu yaızmızdan da faydalanarak özel alışveriş günleri için mutlaka özel şeyler yapmaya özen gösterin ve bu fırsatları kaçırmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete başla!
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba, bakgelsin lojistik platformuna hoş geldiniz,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?