0
bakgelsin

Aynı Gün Teslimat Sağlamanın Önemi?

İnternet üzerinden satışların giderek artıyor olması, e-ticaret firmaları arasındaki rekabeti de kızıştırıyor. Küçük veya büyük firmalar fark etmeksizin gün içerisinde teslim etmek perakendeciler ve nakliyeciler arasındaki rekabette hızla fark yaratan bir unsur haline geliyor. Peki müşterilerin aynı gün teslimat taleplerini karşılayabilmek neden önemli ve firmalar bunun için nasıl çözümlere başvurmalı?

E-ticaret lojistiği için yakın zamanın 5 ana trendine göz atmak ister misiniz?

Tüketicinin Talebi

Perakendecilerin yarısından fazlası hali hazırda gün içerisinde teslimat sunarken, %65’i bunu iki yıl içinde sunmayı planlıyor. Alışveriş yapanların %49’u, aynı günde teslimat sunmanın çevrimiçi alışveriş yapma olasılıklarını artırdığını söylüyor.

Business Wire’a göre, “ABD’de aynı gün (same day) teslimat pazarı 2020-2024 döneminde 9,73 milyar dolar büyüyecek. Deloitte’a göre ise , 2023 itibariyle aynı gün teslimat çoğu e-ticaret satın alma işlemi için norm olacak. McKinsey tarafından Almanya, Fransa, İsveç ve Birleşik Krallık’ta yapılan yakın tarihli bir temsili ankette, ankete katılanların yüzde 50’si 59 Euro’luk bir satın alma için gün içerisinde teslimat için 6-7 Euro’luk maliyetini ödemeye istekli olacaklarını belirtti.

Tüketicilerden aynı gün içerisinde teslimat için bu tür bir talep geldiğinde, çevrimiçi perakendecilerin neden bu beklentileri karşılayan hizmetler sunmaları gerektiğini anlamak kolaydır. Görüldüğü gibi online alışverişte tüketiciler, özellikle de büyük şehirlerde yaşayan tüketiciler, teslimatlarını sipariş verdikleri günde almayı oldukça önemsiyor.

Gün içerisinde verilen siparişin teslim alınması online perakendenin pazar payını da yükseltiyor. Raf ömrü kısa veya hemen tüketilmesi gereken ürünlerin de böylece e-ticarette payı bulunuyor.

Aynı Gün Teslimat Talebini Karşılamak İçin Neler Yapılmalı?

Yerel Sürücülerle Çalışın

Eğer bir e-ticaret firmasıysanız, en önem vermeniz gereken öncelikli konulardan birisi lojistiktir. Gün içerisinde teslimatın ise yerel kaynaklı sürücüler demektir. Nakliyecilerin gün içerisinde teslimat sağlayabilmeleri için kapasitelerini artırmaları gerekir, yerel sürüler de bunun için çok uygundur. Aynı gün teslimat hizmetleri, LTL hareketleri için çalışmaya hazır ve istekli yerel sürücülere daha fazla odaklanmalıdır. Böylece kısa sürede çok daha fazla teslimatın vaktinde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Müşterilerinizin Sizi Kontrol Etmesine İzin Verin

Teslimatınızı aynı gün içerisinde sunmasanız bile konu teslimat olduğunda mutlaka müşterilerinizin sizi ve kuryeleri kontrol etmesine izin verin. İnternet üzerinden siparişveren birisi ürünlerinin nerede olduğunu bilmek isteyecektir ve bilmek onu rahatlatacaktır. Teslimatlarını ne zaman ve nerede alacaklarını seçmelerine izin verin. Bazı müşteriler teslimatlarını gece almak isteyebilirken, diğerleri teslimatlarını gündüz iş yerinde almayı tercih edebilir. Müşterilere teslimat programlarında daha fazla kontrol ve esneklik vermek, müşteri memnuniyetini artıracak ve teslim edilmeyen paketlerinizin sayısını azaltacaktır.

Rapor ve Feedback’lerden Faydalanın

Tüm süreci dijitalleştirdikten sonra, performansınız hakkında raporlar ve içgörüler alabilmelisiniz. Bunun yanı sıra müşterileirnizden alacağınız feedback’ler de nasıl bir lojistik tarzına sahip olmanız gerektiği ile ilgili size içgörüler verecektir.

Hali hazırda Amazon, Walmart, eBay gibi global hizmet veren büyük e-ticaret siteleri aynı gün içerisinde teslimatın temelini çok önce atmışlardı. Eğer siz de bu hizmete geçecek küçük ölçekte bir kuruluşsanız onların yöntemlerini incelemeniz ve kendinize uygun olarak uyumlamanız gerekir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.