0
bakgelsin

2020’nin Yemek Teslimatı Trendleri

Lojistik sektörünün kapsam alanının içerisinde olan yemek teslimatı trendleri, Covid-19’un da etkisiyle 2020 yılında değişime uğradı. Covid-19, her sektörü derinden etkilediği gibi lojistik ve taşımacılık sektöründe ani değişikliklere sebebiyet verdi. Bunlar arasında en önemlilierinden birisi de dünya genelinde çok büyük bir pazarı olan yemek teslimatı sektörü.

Yemek teslimatının daha hızlı ve güvenilir olmasına yönelik bazı trendler gelişti. Bugün bu yazımızda sizlere yemek teslimatı sektöründe gelişen yeni trendlerden bahsedeceğiz.

Drone ile Yemek Teslimatı

Drone ile teslimatın Covid-19’un getirdiği zorlukları çözmede kullanılmaya başlandığından daha önce de bahsetmiştik. Hızlı ve medikal olarak güvenli bir yöntem olan drone ile teslimat, aynı zamanda ülkelerin buna yönelik izinleri ve kullanım şartları konusunda bazı karışıklıklara sebep olabiliyor. Özllikle pandeminin başında e-ticaret sektörünün canlanması teslimatlar ile ilgili bazı şeyleri değiştirirken, bu dönem aynı zamanda drone ile teslimat konusunda ise yeni gelişmelerin yaşandığı bir süreç oldu.

Drone ile yemek teslimi, yiyecek dağıtmanın harika bir yolu. Çok sayıda teslimatı daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik yoğun trafikte sıkışıp kalma sıkıntısını da ortadan kaldırır. 2012’den beri yemek şirketleri müşterilerine drone ile teslimat konusunda hizmet veriyordu. Bu süreçte de devletlerin drone ile teslimat konusunda daha esnek davranmaları ve izin vermeleri firmalara bu dağıtım ve çevrimiçi yemek siparişi eğilimlerini takip etme ve gıda işlerini başarılı kılma fırsatı sağladı.

Temassız Teslimat

Temassız teslimat Covid-19 gibi bir virüsün varlığı sebebiyle 2020’nin yemek teslimatı trendlerinde en gündemdeki konulardan birisi oldu. Herhangi bir temasın virüsün bulaşma riskini artırıyor olması sebebiyle insanlar mümkün olduğunca az temas ile satın alım yapma yoluna gittiler. Bu ihtiyaca yönelik olarak yemek restoranları veya yemek teslimat şirketleri eskiden yoksa bile temassız teslimat seçeneğini hızlı bir şekilde teslimat yöntemleri arasına eklediler. Ülkemizde de Yemeksepeti ve Getir bu yöntemi teslimat yöntemleri arasına hızlı bir şekilde entegre eden şirketler oldular. Marka olarak Dominos gibi markalar da ayrıca bu teslimat yöntemini benimsedi ve hızlı bir şekilde uygulamaya geçti.

Virüsü tamamen yok etmek veya kontrol altına almak dünya genelinde yakın zamanda gerçekleşse bile bu teslimat yöntemi kısa zamanda yok olmayacak. Virüsün etkilerinin getireceği yeni ve uzun vadede yürürlükte olabilecek yöntemlerden birisi olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sanal Mutfaklar

Sanal mutfaklar, yalnızca yemek üreterek teslimat yapan bulut mutfaklar olarak da bilinir. Bunlar aynı zamanda 2020’deki gıda dağıtımındaki karlı trendlerden biridir.

Sanal mutfakta ihtiyacınız olan tek şey yemek üretmek için yeterli bir alana sahip olmak. Bu sayede pek çok giderden tasarruf etmekle birlikte daha az bir ekiple karlı bir gelir modeli sağlayabilirsiniz. Örneğin ABD’deki Kitchen United isimli sanal mutfak girişimi bu gıda dağıtım trendini uygulayarak şimdiye kadar 50 milyon dolar gelir elde etti.

Kitle Kaynak Kullanımı

Sürücüleri işe alma ve onları elde tutma süreci dağıtım firmaları için biraz zor olabilir. Üstelik yoldaki trafikten her zaman emin olamazsınız. Bu yüzden kitle kaynak kullanmayı seçmek daha iyidir. Kitle kaynak kullanımı, yemek teslimatı endüstrisindeki etkili trendlerden biridir. Dağıtım alanının yerel sürücülerinden yararlanabilirsiniz. Onları yemeği vaktinden önce teslim etmek için kullanabilirsiniz. Bu, yemek dağıtım sürecinizi hızlandıracaktır. Bu şekilde çalışan birçok firma var.

Sürücüsüz Otomobiller ile Yemek Teslimatı

Otonom araçlar, henüz aktif olmayan çevrim içi yemek dağıtım trendlerinden biridir. Ancak, çok fazla zaman ve iş gücü tasarrufu sağladıkları için gelecekte çok fazla potansiyele sahipler. Başlangıçta bu konsepte yatırım yapmak biraz pahalı olabilir. Ancak, uygulandıktan sonra uzun süre hizmet edecekler. ABD’deki yemek dağıtım trendlerinin yanı sıra, çevrim içi yemek siparişi trendlerinde de bir artış var.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.